Naslovna Članak

Dogodila se totalna šteta na autu (vozilu), što sada?

Dogodila se totalna šteta na autu (vozilu), što sada?

Što je totalna šteta?

Pri kupnji auta važno je uzeti u obzir sve troškove, uključujući one nepredvidive, poput šteta prouzročenih vremenskim nepogodama ili prometnim nesrećama. Iako su neki troškovi redoviti i planirani, neočekivani događaji poput prometnih nesreća također su česti.

Postavlja se pitanje: Koje kasko osiguranje odabrati? Koja polica osiguranja će pokriti troškove koji nisu pokriveni osnovnim osiguranjem?

Ako imate auto stariji od 5-6 godina, u slučaju ozbiljnije prometne nesreće postoji velika vjerojatnost da će auto biti proglašeno totalnom štetom. To znači da su troškovi popravka viši od 75 % trenutne vrijednosti auta.

Totalna šteta može biti emotivno i financijski teška situacija, ali važno je razumjeti da postoje načini za suočavanje s tim izazovima, bilo kroz osiguranje i/ili kupovinu novog automobila.

Koji su (prvi) koraci nakon nesreće?

Što u slučaju prometne nezgode? Nakon nesreće, prva obaveza je pružiti pomoć unesrećenima i, ako je potrebno, pozvati hitnu pomoć. Policijske djelatnike potrebno je obavijestiti u slučaju ozbiljnijih nesreća ili kada se sudionici ne mogu dogovoriti oko krivnje. Ukoliko nema ozlijeđenih, važno je odmah fotografirati nastalu situaciju te pomaknuti auto s prometnice kako bi se promet mogao nesmetano odvijati.

Vrijeme je za procjenu štete - kome se javiti?

Procjena štete je sljedeći korak nakon prijave nesreće osiguratelju. Osiguratelj će vam dati sve potrebne informacije o vremenu i mjestu na kojem će biti obavljena procjena auta.

Koja je razlika između kasko i obveznog osiguranja u slučaju totalne štete?

Ako niste krivi za prometnu nesreću, štetu nadoknađuje osiguranje od automobilske odgovornosti krivca. U tom slučaju nemate utjecaj na izbor osiguratelja, već ste prepušteni osiguranju osobe koja je uzrokovala nesreću.

Često, ako osiguranje procijeni totalnu štetu na autu ponudi vam tržišnu vrijednost vašeg automobila, međutim iznos je umanjen za dijelove koji su ostali neoštećeni u nezgodi.

Naravno, u toj situaciji, osiguranje vam oštećeni automobil ostavlja. Tu dolazi do nesuglasica između oštećenika i osiguratelja, obično želite stvarnu vrijednost automobila te vas neoštećeni dijelovi ne zanimaju.

Ako pak imate kasko, totalna šteta zadaje vam manje glavobolje. Kasko osiguranje birate sami i koristite ga, ako želite, bez obzira na to jeste li vi krivi ili ne. Naravno, tu imamo također raznih kombinacija i ovisi o osiguravajućoj kući i ugovoru kasko osiguranja koji ste potpisali, međutim tu imamo sve u svojim rukama.

Prijava štete nakon nesreće

Prijavu štete vršite osiguratelju, svom ako imate kasko i želite da kasko pokrije štetu po polici koju ste dogovorili ili osiguratelju druge osobe koja je skrivila prometnu nesreću u kojoj ste vi sudionik.

Nakon prijave slijedi procjena i ponuda odštete. Kada ste sve dogovorili s osigurateljem slijedi isplata odštete/popravak auta.

Popravak vozila nakon nesreće

Popravak auta možete obaviti u ovlaštenom servisu ili kod iskusnog mehaničara, ovisno o dogovoru s osiguravajućom kućom. Ključno je osigurati da auto bude potpuno sigurno za vožnju nakon popravka. Savjetujemo provjeriti sve aspekte osiguranja kako biste osigurali pokrivenost svih troškova, uključujući eventualne dodatne štete.

Popravak auta nakon prometne nesreće ne samo da vraća auto u ispravno stanje, već i osigurava sigurnost svih sudionika u prometu.

Newsletter

Prijavite se na naš newsletter i budite prvi koji će saznati o posebnim događanjima i akcijama.
Dariva
Nazovite nas Email Prijava štete